wtorek, 23 czerwca 2020

Wakacje! Piątek - W górach

Piątek - 26.06. - W górach




1. Ćwiczenia poranne:

„Rajd rowerowy” – dzieci kładą się na plecach i naśladują jazdę rowerem do słów rymowanki: Jedzie rowerek na spacerek, jaki z tyłu ma numerek. Następnie wjeżdżają pod górkę – zwalniają, zjeżdżają z górki – przyśpieszają, jadą po prostej – bardzo szybko. Na koniec po kolei wymieniają wakacyjne miejsca, do których przyjechały.

„Łodzie” – Rodzic  daje dziecku  kocyki. Dzieci siadają w klęku na złożonym na pół kocyku. Kocyki to łodzie, a rączki dziecka  to wiosła. Dzieci płyną, odpychając się od podłogi, w wakacyjną podróż. Po drodze napotykają różne trudności i przeszkody. 

,,Zamki z piasku” – dzieci budują zamki z klocków.



2.  „Góry to…” zabawa w skojarzenia- wprowadzenie do tematu dnia Rodzic  demonstruje ilustracje  z mapą fizyczną Polski. Dziecko  mówi  z czym kojarzą mu  się góry.



Rodzic  pokazuje dzieciom na mapie Polski pasmo Tatr. Prezentuje napis Tatry, który dziecko odczytuje. Następnie dzieci starają się odczytać nazwy rzek, które mają swoje źródła w Tatrach, oraz nazwy miejscowości z tego regionu. R. wspólnie z dzieckiem  omawia góralskie tradycje: stroje ludowe, gwarę i potrawy.

TATRY



3. Posłuchajcie informacji o zwyczajach i tradycjach góralskich:
Górali można podzielić na kilka grup, które różnią się tradycyjnymi strojami oraz gwarą. Najbardziej znanym i największym centrum góralskiego folkloru jest Zakopane.

Gwara, taniec i stroje ludowe

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów góralskiego folkloru jest gwara. Górale posługują się nią na co dzień, a dla osób nieobeznanych z tym dialektem może być zupełnie niezrozumiała. Posłuchajcie:




Tańce góralskie to przede wszystkim tańce męskie. To góral miał być w centrum uwagi, a jego taniec miał pokazać siłę i zwinność, która zaimponuje partnerce.







Posłuchajcie fragmentu występu kapeli góralskiej, czy rozpoznajecie instrumenty?




Strój góralski składa się z wielu elementów, noszonych w zależności od pory roku. Kiedyś górale nosili go na co dzień, obecnie zakładają tradycyjny strój na wyjątkowe okazje. Co ciekawe, również  ubiór pary młodej to tradycyjny strój góralski. Pan młody w dniu ślubu zakłada ten sam strój co na inne okazje – wyróżnia go jedynie to, że przy kapeluszu nie nosi opaski ani piórka, są to bowiem atrybuty stanu kawalerskiego.









3. Obejrzyjcie film edukacyjne ,,Bezpieczeństwo w górach"




4. „Na górskim szlaku” zabawa ruchowa

Rodzic  tworzy tor przeszkód imitujący górski szlak. Podczas jego pokonywania mogą pojawić się przeszkody, np. przejście po kamieniach (woreczki gimnastyczne), skok przez kałuże (obręcze), przejście przez kładkę nad strumykiem (równoważnia), wąska ścieżka (długi sznurek / skakanka). Dziecko i rodzic idą jedno za drugim, zachowując bezpieczne odległości, ostrzegając się nawzajem przed niebezpieczeństwem, pomagają sobie wzajemnie.



5. Górski pejzaż” – praca plastyczna. Zadaniem dziecka  jest wspólne  z rodzicem / rodzeństwem namalowanie górskiego pejzażu. Może zainspiruje Was któreś zdjęcie:








Zadania dla chętnych:
6-latki: str. 43a,b
5-latki: str. 37a, b

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz