Puzzle znają chyba wszyscy, 29. stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Puzzli. Puzzle to rozrywka, która potrafi połączyć pokolenia. Polega na składaniu dużego obrazka z malutkich fragmentów o charakterystycznych kształtach.Przyjemność z tego, że pod palcami powstaje na naszych oczach coś, co było wcześniej tylko małymi kawałeczkami, jest nieporównywalna do niczego innego i potrafi wciągnąć na długie godziny!
Jak to się zaczęło?
Poza granice Anglii puzzle rozprzestrzeniły się w XIX wieku. Zaczęto ciąć obrazki na elementy, które nie miały kształtów odwzorowujących rysunek. Coraz bardziej wymyślne kształty podnosiły poziom trudności układanek.
Co daje układanie puzzli?
Puzzle – co rozwijają?
1. Ćwiczą pamięć – by dopasować element do całości obrazka, musimy dobrze zapamiętać ilustrację i zinterpretować pojedynczy element! W ten sposób puzzle ćwiczą pamięć wzrokową.
2. Rozwijają zdolności manualne – do układania puzzli przyda się odrobina precyzji. Mniejsze układanki pomogą np. dzieciom, które do nauki pisania potrzebują rozwoju sprawności w dłoniach.
3. Rozwijają zdolności przestrzenne – dzieci, które układają puzzle w wieku od 2 do 4 lat mają lepsze zdolności przestrzenne!
4. Rozwijają umiejętności matematyczne – to samo badanie odkryło, że dzieci układające puzzle lepiej radzą sobie z matematyką.
5. Pomagają się skupić – co tu dużo mówić, układanie puzzli wymaga koncentracji.
Dodatkową zaletą puzzli jest obniżanie stresu. Można je porównać do medytacji. Przez tak długi czas skupiamy się na obrazku, że często zapominamy o tym, co dookoła. Puzzle potrafią wciągnąć na wiele godzin, a ich układanie uspokaja.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz